SSGA Baş Srtatejisti Altın İçin Umutlu: Kenardakiler Kaçıracak!

Değerli metal, yıla hayal kırıklığı yaratan bir başlangıç yaptı. Dahası, altın fiyatının Aralık ayındaki önemli ivmesi geçen ay azaldı. Ancak bir piyasa stratejisti, altının karşı karşıya olduğu tüm ters rüzgarlara rağmen piyasanın hala çok iyi durumda olduğunu söylüyor.

Altın, önemli rüzgarlara rağmen 2 bin doların üzerinde kaldı

Mevsimsel olarak Ocak ayı altın için en iyi aylardan biridir. Çünkü, fiyatlar son on yılda aylık ortalama %3’ün üzerinde artış gösterdi. Ancak geçtiğimiz ay piyasada %0,2’lik bir düşüş oldu. Altın fiyatları, 2.050 doların üzerinde tutarlı bir kazanç elde etmekte başarısız oldu. Böylece, bir aralıkta konsolide olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, State Street Global Advisors’ın baş altın stratejisti George Milling-Stanley, altının bazı önemli rüzgarlarla karşı karşıya kalmasına rağmen, 2.000 doların üzerinde kritik bir destek tuttuğu için iyi bir konumda kaldığını söylüyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Federal Reserve, bu yıl agresif gevşeme beklentilerini geri çekti. Buna rağmen altın kritik desteği elinde tutmayı başardı. Merkez bankası nihai faiz indirimleri için zemin hazırlamaya devam ediyor. Ancak, piyasalar döngünün Mart ayında başlamasını beklemiyor. Ayrıca, indirim sayısının piyasaların fiyatladığı altıdan daha az olması mümkün.

Altın, bundan kesinlikle fayda sağlayacak!”

George Milling-Stanley, son birkaç haftada altın yatırımcılarının para politikası beklentilerini yumuşattığını söylüyor. Ayrıca, S&P 500’ün rekor kırdığı hisse senedi piyasalarının çok coşkulu olduğunu da belirtiyor. Ancak, bu ivmenin sürdürülemez olduğunu kanıtlayabileceğini ileri sürüyor. Bu bağlamda stratejist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bir noktada, hisse senedi piyasası bir geri çekilme yaşayacak. Bunun kaçınılmaz olduğunu ve altının bundan kesinlikle fayda sağlayacağını düşünüyorum. Altın burada çok iyi bir konumda. Altının 2.000 dolar seviyesinin üzerinde kalmayı başardığı için çok mutluyum.

Startejist: Sarı metal gayet iyi gidiyor!

George Milling-Stanley, altının ivme kazanmakta zorlanmasına rağmen piyasanın iyi desteklendiğini söylüyor. Bunun için Dünya Altın Konseyi’nin son verilerinden alıntı yapıyor. Milling-Stanley, merkez bankası talebinin ve tezgah üstü (OTC) piyasalardaki güçlü fiziki talebin altın fiyatlarını 1.900 doların oldukça üzerinde tutacağını tahmin ediyor. Buradan hareketle, şu yorumu yapıyor:

Bir yatırımcı olarak kendinize şunu sormalısınız: ETF’ler bu yıl hala net itfalar gösterirken fiyat neden yükseliyor? Altın fiyatı gayet iyi gidiyor ve bunun nedeni bazı insanların ETF’lerden uzaklaşıp tezgah üstü piyasalara yönelmiş olması. Bu konuda hiç şüphe yok. Bence bu talep ortadan kalkmayacak ve yatırımcılar nihayet neler olup bittiğini anladıkça talep daha da artacak.

Beklemeye devam ederseniz, şansınızı kaçırabilirsiniz!

Milling-Stanley, fiyatlardaki düşüşe rağmen altına olan ilginin devam ettiğini söylüyor. Ancak birçok yatırımcının kenarda oturarak piyasaya girmeden önce bir geri çekilme beklediğini belirtiyor. Bununla birlikte, merkez bankası ve OTC talebi nedeniyle, geri çekilmelerin beklenenden daha sığ olduğunu da sözlerine ekliyor. Milling-Stanley, yatırımcıların altının mücadelelerine odaklanmak yerine momentumuna ve yukarı yönlü potansiyeline odaklanmaları gerektiğini kaydediyor. Stratejist, son olarak şunları söylüyor:

Etrafınıza bakarsanız, altının düşmesi için çok sayıda sağlam neden olduğunu görürsünüz. Ancak çok yüksek bir seviyede çok istikrarlı bir şekilde duruyor. Bu da momentum sayılır. Ve bunun daha da fazlasını göreceğimizi umuyorum. Dünyada ve finans piyasalarında ters gidebilecek her şeye baktığınızda, bir miktar altın tutmak mantıklı ve eğer bir geri çekilme beklemeye devam ederseniz, şansınızı kaçırabilirsiniz. Altının güçlü olduğunu ve daha da güçleneceğini düşünmem için bir sürü neden var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir