Koloğlu yazdı: “Oyuncu tek başına değildir”

Dizi sektörüne dair kulisleriyle gündemde sıkça yer alan Gazeteci Sina Koloğlu geçen Cumartesi akşamı final yapan “Adım Farah” dizisini değerlendirdi. Toplamda 27 bölüm yayınlanan dizinin bölüm başına 120 dakikalık ortalamasıyla erken final yapmadığını düşünen Koloğlu X hesabından şunları yazdı;

“2023 yılı biterken Adım Farah final yaptı. Yazmıştım ‘Reytingler Star dinlemiyor’ diye. 2024 yılının sonunu görür mü diye de sormuştum. ‘Adım Farah’ finali bu yıl sonu itibarı ile yaptı. Dizi 27 bölüm yayınlandı. 120 dakika ortalama düşünülürse, bizdeki diziler, bu bölüm sayısı fena sayılmaz. Yani final için. ‘Adım Farah’ için erken final demek yanlış olur.

İLK SEZON İDARE ETTİ YA SONRA?

Şöyle bir iki sezon ortalamalarına baktım. İlk sezon total ortalaması yüzde 5’i bulamamış. İlk 10’nda yer almış. Bir defa gün üçüncüsü olmuş. İkinci sezon yüzde 2’lere düşmüş. İki defa 9’ncu, iki defa 10’ncu olmuş. Sonra ilk onda hiç görülmemiş. 16’cılığa kadar gerilemiş. Epey kızanlar olmuştu yazıya.

Söz konusu dizilerin (Aile, Bambaşka Biri ve Adım Farah) reytinglerinin beklenen gibi olmamasının oyunculara

değil, kanalların yanlış politikalarına sormak lazım’ diye yazmışlar genelde. Üç dizide birden sorun yaşanması tesadüf mü? Oyuncu tek başına değildir. Bu dizilerde adı geçen oyuncular, şan ve şöhretlerini tesadüfen elde etmediler.

Onları senaryolar, yönetmenler tabii ki doğru pazarlama taktikleri getirdi. Ama ‘Star isimler olunca, dizi reyting alır’ düz mantığını da artık terk etmek lazım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir