Kılıçdaroğlu’nun Kullandığı ‘Japon Atasözü’ Japon Fenomenden Ret Yedi!

Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis’teki grup toplantısında Japon bir atasözü kullandı. Fakat Türkiye’de yaşayan Japon sosyal medya fenomeni, bu söze itiraz etti. Japonya’da böyle bir söz olmadığını söyleyen fenomen, “Türkiye’de, olmayan Japon atasözleri çok yaygın” dedi.

CHP Genl Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün partisinin Meclis’teki grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Bir Japon atasözü var, güzel bir söz. ‘Pirincin içindeki siyah taşlardan korkma, beyaz olanlardan kork’ diyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yaşayan Japon sosyal medya fenomeni Yoshi Enomoto ise Kılıçdaroğlu’na seslenerek böyle bir Japon sözü olmadığını söyledi.

İngilizce kullanarak kendisini daha iyi ifade ettiğini belirten Enomoto, sosyal medya paylaşımında ‘İnternette bu Japonca sözü tekrar tekrar araştırdım. Birkaç farklı Japonca sözlüğe bile baktım. Fakat böyle bir Japonca atasözüne denk gelmedim. Saygılarımla.’ ifadelerini kullandı.

??

“Bu sözün tamamen aynısı Özgür Demirtaş hoca da Japon atasözü olarak paylaşmıştı.”

Demirtaş’ın paylaşımına da böyle bir söz olmadığını söyleyen fenomen, bir sonraki paylaşımında ise şu ifadeleri kullandı:

O zaman da dedim öyle bir Japon atasözü yok diye. Kim ne zaman başlamış bilmiyorum ama Türkiye’de, olmayan Japon atasözleri çok yaygın. Bir şey paylaşmadan önce biraz araştırma yapsak iyi olur bence.

Yoshi Enomoto, geçtiğimiz senelerde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Japon atasözü dediği bir atasözün Japonya’ya ait olmadığını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Düşmanınız dahi olsa iplikle bağı sıkı tutun, koparmayın. Gün olur o bağ size tekrar lazım olur’ sözlerine ilişkin sosyal medyadan paylaşımda bulunan fenomen, böyle bir Japon atasözünü araştırdığını ancak bulamadığını dile getirmişti.

Daha sonra sosyal medyada birçok kişi ‘Japon atasözü’ paylaşımları yapmaya başlamıştı.

Paylaşımların hepsine teker teker cevap vermeye çalışan fenomen, sonunda isyan etmiş ve herkesi güldüren bir video paylaşmıştı!

“Ne zaman Japon atasözü görürseniz bunu paylaşırsınız artık!”

Bakalım bu akım da yeniden doğacak mı? ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir