Emekli maaşları artık bu sıralamaya göre yatacak ‘En düşük emekli maaşının ne kadar olacağı belli oldu

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı ocak ayında yapılacak maaş zammına çevrildi. Geçim derdinde olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri 2024 yılında yapılacak zammı araştırmaya başladı. TÜİK’in 6 aylık enflasyon oranını 37,57 olarak açıklamasının ardından emeklinin alacağı zam da netleşti. Ancak, emekli maaşlarına ek bir zam yapılıp yapılmayacağı henüz belli olmadı.

SEYYANEN ZAM, REFAH PAYI, KADEMELİ ZAM

TÜİK Aralık ayı enflasyon rakamlarını aylık %2,93, yıllık ise %64,77 olarak açıkladı. TÜİK’in verilerine göre milyonlarca SSK, Bağkur ve tarım emeklileri en düşük %37,57 oranında zam alacak. Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz en düşük emekli maaşının ne kadar olacağını açıkladı. Öte yandan Yılmaz, SSK ve Bağkur emeklilerine seyyanen zam, refah payı, ya da kademeli zam uygulanmazsa, kök aylık uygulamasından dolayı bazı emeklilerin 7.500 TL olan alt sınırda kalacağını vurguladı.

EMEKLİLER ARASINDA SORUNA YOL AÇABİLİR

Yılmaz, geçmişte olduğu gibi refah payı verilmesi halinde SSK ve Bağkur emeklilerine aynı tutarda seyyanen bir zam yapılacağını belirtiyor. Seyyanen zam, SSK ve Bağkur emeklilerine aynı ek ödemenin verilmesi anlamına gelir ve bu uygulama öncesinde benzer biçimde gerçekleşmişti.

Yılmaz, kademeli bir artışın en düşük maaş alan kesimde yüzdelik olarak daha fazla, üst kesimdeki maaş alanlarda ise yüzdelik olarak biraz daha az etki ederek emekli maaşlarının belli bir noktada birleşmesine neden olabileceğini dile getiriyor. Bu durumun bir soruna yol açabileceğini ifade ediyor.

En düşük emekli maaşının kök maaşa eşitlenmesi konusunda da Yılmaz, “Hükümet yetkilileri arasında masada konuşulacağına inanıyorum. 7500 TL alt sınır aylığının 10.000 TL veya 11.250 TL seviyelerine çıkarılması kamuoyunda konuşuluyor” dedi.

EMEKLİYE EK ZAM OLACAK MI?

Ek zam konusunda Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, “Ocak ayı maaşları için sadece enflasyon farkı ödenecek. Şubat maaşları için kademeli zam, seyyanen zam, refah payı gibi bir düzenleme yapılacaksa, bu düzenleme şubat maaşlarına yansıyabilir. Ancak Meclis’te acil bir toplantı düzenlenip hızlı bir karar alınıp alınamayacağı belirsiz.

Kanunun geçmesi için Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçip Genel Kurul’a ulaşması gerekiyor, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmalı. Bu süreç nedeniyle, ocak ayı maaşlarına ek bir zam yapılmasının mümkün olmayacağını düşünüyorum,” diye konuştu.

4A SSK EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Özel Sosyal Sigorta (4A) kapsamında emeklilerin ödeme takvimi:

 • Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17’sinde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18’inde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19’unda ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar ayın 20’sinde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar ayın 21’sinde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar ayın 22’sinde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar ayın 23’ünde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ayın 24’ünde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar ayın 25’inde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar ayın 26’sında ödeme alıyor.

4B BAĞKUR EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Bağ-Kur emeklilerinin ödeme takvimi:

 • Tahsis numarası son rakamı 9, 7 ve 5 olanlar ayın 25’inde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 3, 1 olanlar ayın 26’sında ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 8, 6 ve 4 olanlar ayın 27’sinde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 2 ve 0 olanlar her ayın 28’inde ödeme alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir