Disney ve Riyad’daki Atatürk krizleri… İkisinin de ardındaki isim: Saner Ayar

Türkiye son dönemde Atatürk üzerinden iki büyük kriz yaşadı. İlk olay “Atatürk 1881 – 1919” filminin Disney platformu üzerinden yayınlanmamasıyla başladı. İkinci olay ise Riyad’da düzenlenmek istenen Süper Kupa finalinde Atatürk pankartlarına izin verilmemesiyle patlak verdi.

Yaşananların ardından gözler dizi yapımcısı Saner Ayar’a çevrildi.

En baştan anlatalım…

Saner Ayar’ın sahibi olduğu “O3 Medya” yapım şirketi, bugün Türkiye’deki en çok izlenen dizilerin yapımcısı konumunda.

Aynı zamanda Saner Ayar, “Atatürk 1881 – 1919” filminin de yapımcısı. Bu film için Disney, gerekçesini açıklamadan bir anda filmi platform üzerinden yayınlanmayacağını duyurarak diziyi dünyaya kapattı.

Söz konusu ambargonun neden kaynaklandığı ilk başta anlaşılmasa da O3 Medya’nın yüzde 51 hissesinin Suudi MBC Grubun elinde bulunması kafaları karıştırdı.

Çünkü…

Suud Kraliyet Ailesi’nin “Damadı”, Suudi devletinin propaganda aracı olan medya şirketlerini yöneten Waleed bin İbrahim El İbrahimi’nin sahibi olduğu Londra merkezli MBC isimli şirket, Saner Ayar’ın da ortağıydı.

HER ŞEY 2018’DE BAŞLADI

Aslında mesele 2018’de Suudilerin Türk dizilerine ambargo uygulama kararıyla başlamıştı.

Suudiler, o dönemde MBC Grup bünyesinde yayın yapan kanallara talimat göndererek, Türk dizilerinin yayından kaldırılmasını istemişti.

Hatta Suudi Arabistan’da veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın talimatıyla 11 prens ve 4 bakanın da olduğu birçok üst düzey kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Üst düzey isimler Ritz Carlton Oteli’nde alıkonmuştu. Tutuklular, ancak devletle uzlaşmaya varıp serbest kalabilmişti.

Tutuklananlar arasında MBC’nin sahibi yani Saner Ayar’ın ortağı Waleed El İbrahim de bulunuyordu. El İbrahim serbest bırakılmasına karşılık MBC bünyesindeki Türk dizilerine de ambargo kararı gelmişti.

“Atatürk” filmine ilişkin yasak ve ambargonun son anda ortaya çıkması da Suudi propaganda politikasının devamı olarak görüldü.

SESİNİ ÇIKARAMAYAN ÜNLÜLER SUUDİ ARABİSTAN’DAN ÇIKTI

Öyle ki birçok ünlü isim Disney’in ambargo kararına karşı tepki gösterememesiyle eleştirilerin hedefine oturmuştu.

Tepki gösteremeyen isimlerin neredeyse tamamı O3 Medya bünyesindeki dizilerde rol alan oyuncular olması dikkat çekti.

Zaten söz konusu dizi oyuncuları sık sık Suudi Arabistan’a ziyaretler gerçekleştirerek yeni projelere yönelik temaslarda bulunuyordu.

İşte o diziler ve oyuncular:


SÜPER KUPA FİNALİ VE SANER AYAR BAĞLANTISI

Saner Ayar ismi bu kez Süper Kupa finaline dair krizde öne çıktı.

Futbola ilgisi çevresi tarafından da bilinen Saner Ayar’ın, Suudi Arabistan bağlantılarını kullanarak Süper Kupa organizatörü Riyadh Season ile Türkiye Futbol Federasyonu arasında arabulucu olduğu iddia edildi.

Ancak…

Galatasaray ve Fenerbahçe yönetimlerinin Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sözüyle sahaya çıkmak istemeleri, propaganda amacıyla Süper Kupa finalini Riyad’da oynatmak isteyen Suudilerin planlarına ters düştü.

Pankart isteği ve Atatürk baskılı tişörtlere izin çıkmayınca kupa finali gerçekleştirilemedi.

Bu finalin Riyad’da oynanmasında arabulucu olduğu iddia edilen Saner Ayar’ın da bu krizden sonra Suudilerle olan ilişkilerinin kötü etkilendiği ve maddi olarak Türk-Suudi ticaretinde büyük kayıp yaşanacağı ileri sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir