Kırıkkale’de verimi düşüren böceklere ‘mavi leğen’ önlemi

AA

Kırıkkale’nin Bahşılı ilçesi Karaahmetli köyünde meyve üreticiliği yapan Hasan Tarık Bozkoyun, ağaçlarda verimi düşüren bakla zınnı böceği ile kimyasal yöntem dışında nasıl mücadele edildiğini araştırdı.

Yaptığı araştırmada bu böceklerin mavi renge duyarlı oldukları için ağaçlık alana bırakılan içi su dolu plastik mavi leğenlerde toplandığını öğrenen Bozkoyun, 4 yıldır bahçesinde uyguladığı yöntemden olumlu sonuç aldı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Davut Balcı, mavi leğenin bakla zınnı böceğine cazip geldiğini ve dikkatini çektiğini söyledi.

“Zararsız bir yöntem”

Leğenin içerisine konan suyla böceğin tuzağa düşürüldüğünü anlatan Balcı, şunları söyledi:

Mavi leğen uygulaması bakla zınnı böceğine karşı yapılan biyoteknik bir mücadele yöntemi. Bu uygulama zararsız bir yöntem. Aynı zamanda bal arılarını korumaya yönelik bir uygulama. Bu anlamda üreticimizi mücadele yönteminden dolayı kutluyorum, bereketli sezon geçirmesini diliyorum.

“Meyveye zarar veriyor”

Bakla zınnı ile bal arılarının aynı dönemde faaliyet gösterdiğine dikkati çeken Balcı, şöyle konuştu:

Bal arısı çiçeklerde döllenmeyi sağlarken, bakla zınnı çiçeklerin içerisinde bulunan dişi ve erkek hücreleri yiyerek meyveye zarar veriyor. Aynı dönemde kimyasal mücadeleyle bakla zınnıyı öldürmeye kalkmak, bal arısına da zarar vermek demektir. O yüzden bu dönemde uygulanabilecek en güzel yöntemlerden biri bu.

Üretici Hasan Tarık Bozkoyun da Karaahmetli köyünde kayısı, vişne ve kiraz ağaçlarından oluşan 8 dekar meyve bahçesinde üretim yaptığını belirtti.

“Bu böcek çiçeklerin özünü yiyor”

Mavi leğen yöntemini 4 yıl önce uygulamaya başladığını anlatan Bozkoyun, şunları kaydetti:

Ağaçlarda çiçek bol olmasına rağmen meyve verimi düşünce bunun nedeninin bakla zınnı böceğinden kaynaklandığını tespit ettik. Bu böcek çiçeklerin özünü yiyor. İlaçlama yönetimi arıları öldürdüğü için mavi leğen tuzağını kurduk. 4 yıldır böcekle bu şekilde mücadele ediyoruz. Bu uygulamayla yüzde 100 böcekten kurtuluyoruz diyemeyiz ama yüzde 60-70 fayda görüyoruz. Leğeni biraz fazla koyuyoruz. Toplam 50 ağaca 160’a yakın leğen koyduk.

Bozkoyun, bu mücadele yönteminin yanında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerinden teknik destek de aldıklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir