İktidar Meclis’e 41 maddelik ‘orman’ teklifi sundu, yeni 2B geliyor

AKP’nin Meclis’e sunduğu 41 maddelik Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne göre ilaç etken maddesi üretimi amaçlı kenevir yetiştiriciliği veya işlenmesi, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nce yaptırılacak.

MADENE BAKANLIKTAN İZİN

Düzenlemeden bazı maddeler şöyle:

  • Tarım ve Orman Bakanlığı’nca belirlenen ürün veya ürün gruplarının üretimine başlanmadan önce bakanlıktan izin alınacak.?????? Uymayanlar 5 yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacak. Sözleşmeli üretimi özendirmek için üreticilere, desteklerin verilmesinde öncelik tanınacak.
  • Devlet ormanları içinde maden aranması ve işletilmesi ile yol, enerji, su, haberleşme ve altyapı tesislerine, fon bedelleri dışında bedeli alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nca izin verilebilecek.
  • Yeni orman vasfını kaybetmiş araziler yani 2/B’ler için Orman Genel Müdürlüğü yeni bir orman kadastro komisyonu görevlendirecek. Bu komisyon 2/B uygulamasını yapacak ve ilan edecek.
  • Bu kapsamda başta İstanbul, Kocaeli, Isparta, Muğla, İzmir, Antalya gibi iller olmak üzere 40 ilde 15 bin ile 20 bin hektar civarındaki alanda mağduriyetler yaşandığı ve 15 bin civarında vatandaşın mağdur olduğu tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir