Eser Yenenler’in şikayet ettiği karikatüriste 3,5 yıl hapis istemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede karikatürist Öznur Kalender’in 14 Mayıs 2020’de Eser Yenenler’in yüzünü domuza karikatür haline getirdiği ve “Eser Yenenler adlı dombili, 2 arkadaşı ile canlı yayında Nazım Hikmet ve Atatürk’le aklı sıra dalga geçip komiklik (!) yapmış. Bak b.k çuvalına ben de seni çizip komiklik yaptım nasıl?” şeklinde paylaşım yaptığı yer aldı.

“SEVİMLİ DOMUZLARDAN ÖZÜR DİLERİM”

Öznur Kalender’in 11 Ocak 2022’de “Bugün, emniyete çağrıldım ve ifade verdim. Canlı yayında Atatürk’le dalga geçen dombili komik (!) Eser Yenenler, onu domuza benzeterek çizdiğim için beni mahkemeye vermiş. Mahçup oldum. Doğanın masum canlıları, sevimli domuzlardan özür dilerim” şeklinde yaptığı paylaşım da iddianamede yer aldı.

Öznur Kalender şikayete konu paylaşımların hakaret içerikli olmadığını söyledi.

Öznur Kalender

İddianamede işlenen suçun uzlaştırmaya tabii olduğu ancak tarafların uzlaşmaması nedeniyle dava açıldığına da yer verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Öznur Kalander’in ‘zincirleme hakaret’ suçundan 3 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

30 BİN LİRA MANEVİ TAZMİNAT

Eser Yenenler’in Öznur Kalender’e açtığı manevi tazminat davası da geçen günlerde sonuçlanmıştı.

İstanbul 2. Asliye Hukuk Mahkemesi Kalenderin, Yenenler’e 30 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetmişti. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir